Základná škola s materskou školou, Cádrova 23, Bratislava

Prihlásenie
  • Umenie zblízka

   UMENIE  ZBLÍZKA

   Naši žiaci 4.B, 5.A, 6.A  navštívili Galériu NEDBALKA.

    Zapojili sa do Projektu Umenie zblízka - Deti patria do galérie. Tento zaujímavý projekt organizuje vzdelávacie oddelenie GALÉRIE MESTA BRATISLAVY. Žiaci na hodinách výtvarnej výchovy spoznávajú bližšie tvorbu niektorých našich slovenských umelcov 20. - 21. storočia. Svojimi očami prerozprávali príbehy ukryté v dielach niektorých našich popredných výtvarníkov SLOVENSKEJ MODERNY. Projekt približuje  našim žiakom  jedinečný svet umenia, podporuje tvorivé myslenie a zručnosť detí, nabáda k vnímaniu estetických hodnôt v súčasnom svete.

   Galéria Nedbalka je prekrásne miesto, kde sa dá ponoriť do sveta fantázie, túžob a snov.  Prehliadka jednotlivých poschodí: Osobnosti a fenomény, Skupina Mikuláša Galandu, Výtvarná moderna Slovenska a Prelom storočí, umožnila našim deťom priamo vstúpiť do sveta napr. Ladislava Mednyánszkeho a jeho fascinujúceho diela Dunajec, alebo Želmíry  Duchajovej – Švehlovej, ktorá namaľovala Kvitnúce jablone tak, že sme skoro cítili vôňu ich kvetov. Deti sa mohli zahrať na umelcov, maľovali, hľadali motívy, ukryté výtvarné prvky.

   Žiaci i my pedagógovia sme boli vystavenými exponátmi, slovami sprievodkyne i samotnou skvostnou architektúrou galérie unesení!

   Do galérie Umenie zblízka boli pridané fotografie.

  • Výsledky súťaže HOPPY EASTER

   Výsledky súťaže HOPPY EASTER

   medzinárodný projekt e-Twinning

    

   1. miesto:

   Petra Velčická, 1.A

   Robko Balog, 1.B

   Saška Eike Toennesen, 1.C

   2.miesto:

   Kristínka Gálová, 1.A

    ŠkD- 4.oddelenie

   Paulínka Zvončeková, 1.C

   3.miesto:

   Šimonko Strečok, 4.A

    Krúžok Paličkovania

   ŠkD 1.oddelenie

   1.C trieda

   4.miesto:

   Peťka a Maxim Malovcoví, 1.A a 2.B

   Ivanka Pálešová, 2.B

   Lianka Porubanová, 4.A

   Viliamko Poruban, 1.B

   5.miesto:

   Nikolka Kauzlaričová, 1.C

   6.miesto:

   Emka Žufová, 4.B

   Veronika Grebáčová, 1.A

  • Zápis do 1. ročníka

   Takýchto krásnych a šikovných budúcich prváčikov sme mali u nás v škole na zápise. Už sa na nich tešíme!

   Do galérie Zápis do 1. ročníka boli pridané fotografie.

  • Deň Zeme - 21.4.

  • Novomestský škovránok

   Máme za sebou tohtoročné stretnutie "škovránkov" z Nového Mesta.

   Podujatie, kde sa stretávajú tí najlepší speváci z našich škôl, je vždy príjemným spestrením našich všedných dní. A bolo aj teraz veselé a inšpiratívne.

   Našu školu úspešne reprezentoval Samko Staudt zo 4.B triedy, ktorý sa piesňou od skupiny Lojzo najviac zapáčil obecenstvu. Odmenilo ho dlhotrvajúcim potleskom. Zaujal aj porotu, ktorá mu udelila III. miesto.

   GRATULUJEME !!!

   Za precítený prednes piesne "Vráť mi tie hviezdy" chválime aj Elenku Čársku z 2.C triedy. Vyrastá z nej budúca speváčka!

   Piesne priniesli  do našich sŕdc chvíle pohody a radosti. Ďakujeme!

   Do galérie Novomestský škovránok boli pridané fotografie.

  • 3. 4. 2018

   Prečítajte si naše najnovšie Cádroviny.

  • Energia zblízka

   Na našej škole bola vo štvrtok 22.3. umiestnená putovná interaktívna výstava Energia zblízka, ktorú pripravilo Centrum environmentálnej a etickej výchovy (CEEV)  Živica v spolupráci so ZSE pre základné školy. Výstava je spojená s rovesníckym vzdelávaním. Žiaci 8. a 9. ročníka po zaškolení samostatne lektorujú výstavu pre ďalších žiakov nielen našej školy, ale aj škôl, ktoré si výstavu na našu školu prišli pozrieť.

   Do galérie Energia zblízka boli pridané fotografie.

  • Meranie Zeme - celosvetový projekt

   V stredu 21.3. na pravé poludnie sa naši žiaci stali súčasťou veľkého celosvetového tímu žiakov, ktorý meral veľkosť Zeme. Do projektu sa zapojilo 1512 škôl na celom svete, my sme boli jediná škola zo Slovenska.

   Do galérie Celosvetový projekt "Meranie Zeme" boli pridané fotografie.

  • Starší čítajú mladším

   Starší čítajú mladším

   Marec je mesiac, ktorý patrí práve čítaniu a knihám. Žiaci siedmeho ročníka sa pri tejto príležitosti rozhodli motivovať i mladšie deti z prvého stupňa k čítaniu a návštevu našej školskej knižnice, do ktorej neustále pribúdajú nové a nové knihy, ktoré čakajú na ich objavenie. Ukážku si pripravili pre žiakov 2.C, 3.B, ale pozor! Chystáme sa navštíviť i prváčikov. Ako takéto čítanie prebieha? Veľkí žiaci vyberú knižku a nacvičia si jej čítanie nahlas, vytvoria pre deti rôzne aktivity (tajničky, krížovky, hádanky, poprehadzované slová, doplňovačky), ktoré súvisia s textom. Dôležité je pri tejto aktivite vytvoriť aj otázky, ktoré súvisia s porozumením textu. Pri mladších deťoch musíte ukážku rozdeliť na viacero častí a priebežne klásť otázky, otázky sú dôležité aj na konci príbehu – zhrnutie pochopenia textu a prepojenie so životom detí. Po skončení čítania nasledujú rôzne aktivity. Keď niekto z detí potrebuje s niečím pomôcť, zdvihne ruku a hneď mu niekto zo starších spolužiakov príde pomôcť.

   Do galérie Starší čítajú mladším boli pridané fotografie.

  • Hviezdoslavov Kubín

   Recitácia má svoje čaro, až Vás chytí za srdce! Deti sa vedia vžiť do ukážky a s radosťou Vám ju predniesť. Básne, rôzne príbehy sú neodmysliteľnou súčasťou súťaže Hviezdoslavov Kubín v troch kategóriách. I. kategóriu reprezentovali žiaci 2.- 4. ročníka, v prednese poézie sa na prvom mieste umiestnila Klára Teplická, druhé miesto získala Dominika Čelovská a tretie miesto získala Ema Garajová. V prednese prózy sa na prvom mieste umiestnila Katarína Majdlenová, druhé miesto získala Tereza Gregorová a tretie miesto získal Adam Božík. V II. kategórii našu školu v prednese poézie bude prezentovať Hanka Miznerová a III. kategóriu bude reprezentovať Nina Jelšíková z 8.A.

   Do galérie Hviezdoslavov Kubín boli pridané fotografie.

  • Svet podľa Brailla

   Svet podľa Brailla – akcia, ktorá mi prišla veľmi zaujímavá a poučná. Najviac sa mi páčilo, ako sme sa aj my na pár minút stali slepými a skúsili si, aké je to ťažké. Tma okolo mňa sa stala pre mňa obrovskou prekážkou a bol to jednoducho nezvyk otvoriť oči a nevidieť krásu sveta a denné svetlo. Je však super, že existujú práve audio knižky, vďaka ktorým aj zrakovo postihnutí môžu mať pôžitok z kníh. Ukazovali nám ich staršie prevedenia, zvuk bol vtedy nahrávaný na páskach, teraz už je to však ľahšie a dostupnejšie, pretože sa nahrávajú na cédečká. Taktiež je vo všeobecnosti známe Braillovo písmo, ktoré pomáha slepým ľuďom čítať knihy. Nevidiaci ľudia majú totiž so stratou zraku vylepšený jeden základný zmysel –  hmat. Omnoho lepšie dokážu rozoznávať predmety okolo seba ako my. Veľmi krásne boli aj reliéfy v knihách. Knihy boli väčšinou o pamiatkach a najkrajších miestach na svete a ukazovali nám aj knihy pre slabozrakých, v ktorých bol text písaný väčším písmom ako v našich učebniciach. Všetci asi poznáte vodiacich psov, aj o tých sme sa niečo dozvedeli: najčastejšie plemená, ktoré sa vychovávajú za vodiacich psov sú labrador, zlatý retríver a vlčiak. Týchto psov by sme taktiež nemali vyrušovať a nášho psa by sme k nemu nemali vodiť, lebo to je preňho nepríjemné a keby vznikla bitka, pán vodiaceho psa by si mohol ublížiť. V neposlednom rade sme si spomínali aj to, ako sa k takýmto ľuďom správať a ako im pomáhať a spríjemniť deň. V obchode pomôcť s nákupom, na zastávke sa ich opýtať, na aký autobus idú a potom im pomôcť s nástupom do autobusu, zle ich nenavigovať a správať sa k nim seberovne. Aj slepí ľudia vedia čítať, dokonca aj písať pomocou špeciálneho prístroja - Pichtov stroj, nie je však vôbec ľahký a o písaní to platí tiež.   

   Karolína Fabianová, 7.A

  • Hoppy Easter

   Veľkonočné zajačie kreácie

   Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde, .... spieva sa v jednej našej ľudovej pesničke. To, že sa Veľká noc už nezadržateľne blíži, cítiť na každom kroku. Šikovné ručičky detí z 1.stupňa sa pustili do práce a vytvorili veľkonočných zajačikov od výmyslu sveta. Postupne sme si nimi vyzdobovali naše chodbové priestory. Neprešla jediná prestávka, že by sa pri nich niekto nepristavil a nepotešil sa pohľadom na ne. Lákali aj našich rodičov a starkých a všetkým nám vyludzovali úsmev na tvári a vyčarúvali dobrú náladu.

   Výrobou veľkonočných zajačikov  sme sa zapojili do medzinárodného súťažného projektu e-Twinning pod názvom: Hoppy Easter.

   Do galérie Hoppy Easter boli pridané fotografie.

  • Lyžiarsky výcvik

   Do galérie Lyžiarsky výcvik boli pridané fotografie.

  • 12. 2. 2018

   Aktualizovali sme modul MATERSKÁ ŠKOLA

  • Educate Slovakia

   Týždeň so stážistami v rámci projektu Educate Slovakia z pohľadu našich detí.

   "Minulý týždeň bol pre mňa úplne úžasný. Mali sme na našej škole štyroch stážistov v rámci projektu Educate Slovakia. Stážisti boli z Brazílie (dvaja), Číny a Indonézie. Naučili sme sa niečo o ich tradíciách, tancoch, typickom jedle, hudbe, systéme školstva, obyvateľstve. Oni sa tiež chceli dozvedieť viac o živote na Slovensku, bol to ich druhý týždeň v našej krajine. Priniesli sme im ochutnať naše slovenské pochúťky akými sú napríklad horalka, rumba, chrumky. Boli veľmi milí, dalo sa s nimi dobre porozprávať."

   "Minulý týždeň som si v škole  naozaj užila a nabrala som nové skúsenosti. Dozvedela som sa nové zaujímavosti o krajinách, z ktorých naši stážisti pochádzajú. Konverzácia s lektormi bola zaujímavá, všeličo sme sa naučili a overili sme si svoje jazykové schopnosti. Ich prezentácie bolo plné zaujímavých informácií. Ďakujeme za super týždeň a tešíme sa na ďalší rok."

   Pozrite si foto

  • Karneval

  • EXAM testing

  • V Testovaní 5 opäť naši žiaci výborní!

   Naši piataci boli v celoslovenskom testovaní piatakov T5, ktoré sa konalo 22.11.2017 opäť veľmi úspešní. Priemer v matematike bol 80,8%, čo je o 16 % viac, ako bol priemer celého Slovenska. V slovenskom jazyku a literatúre mali naši piataci priemer 77,1%,  celoslovenský bol 62,8% (takisto lepší o 14,3%). Tešíme sa a blahoželáme!

  • Mikulášsky basketbalový turnaj

   Ste zvedaví, ako to tam prebiehalo? Pozrite si reportáž.

  • Súkromná ZUŠ na našej škole

  strana: