Základná škola s materskou školou, Cádrova 23, Bratislava

Prihlásenie
  • Žiadosť o úhradu stavného

  • Prezidentský palác - exkurzia

   Navštívili sme pána prezidenta!

   Počas DŇA OTVORENÝCH DVERÍ sme navštívili  krásny prezidentský palác. Mali sme šťastie, pretože sme videli vystúpenie čestnej stráže a vojenskej hudby. Pán prezident SR, Andrej Kiska, nás prišiel pozdraviť, podal nám ruku, bol milý a veselý.

   ,,Ešte som pána prezidenta v skutočnosti nevidela, keď som si s ním podala ruku, bola som šťastná.“ Sofia

   ,,Najviac sa mi páčili všetky  historické priestory Grasalkovičovho paláca, terajšieho prezidentského paláca.“ Timotej

   ,,Mne sa veľmi páčil krásny park, ktorý patrí do areálu paláca. Ľudia si tam môžu oddýchnuť, deti sa zahrať.“  William

   ,,Zážitok najväčší sme mali, keď sme mohli v ruke držať ozajstné zbrane prezidentskej stráže.“   Jarko, Saška, Kiko, Šimon

   ,,S pánom prezidentom som si aj ,,ťapla“ ako s dobrým kamarátom.“  Sonička

   ,,Napísal som pánovi prezidentovi dopis, v ktorom som mu povedal, že ho mám veľmi rád a prajem mu ešte veľa síl pri riadení našej republiky.“ Samuel

   ,,Zážitky nám nepokazilo ani upršané počasie. Škoda, že takýto deň je len raz v roku. Ak nám to dovolia pani učiteľky aj o rok, budeme šťastní!“ Kristián

                                                                                                                Žiaci 4.A a 4.B tr.

                                                                

    

  • Výsledky súťaže Bratislava - moje mesto

   Tešíme sa z úspechov našich štvrtákov!

   Aj tento rok sa našej škole podarilo v literárno-výtvarnej súťaži Bratislava - moje mesto, získať krásne umiestnenia.

   Jaroslav  Dohnal 4.B: 1. miesto v literárnej súťaži s povesťou "STOLČEK“

   Ema  Žuffová 4.B: 3. miesto  v literárnej súťaži s príbehom "NAŠI PREDKOVIA“

   Zara Sčasná 4.B: 3. miesto vo výtvarnej súťaži s jej výtvarným prerozprávaním tajuplného príbehu starej Bratislavy "DUCH  ZELENÉHO  DOMU“       

   Ceny oceneným žiakom odovzdal primátor mesta Bratislavy - pán Ivo Nesrovnal, ktorý spolu so zástupcami Mestskej knižnice všetkým úspešným žiakom zagratuloval a zaželal im, a aj nášmu mestu všetko len to najlepšie, aby sa nám tu spoločne dobre žilo a pracovalo.

   Ku gratulácii sa samozrejme  pripájame aj my!

   Naše výtvarné práce sú vystavené v Mestskej knižnici na Klariskej ulici. Víťazné literárne práce si môžete prečítať v novom čísle našich Cádrovín.

  • Letná čitáreň

   Naši tretiaci sa v pondelok vybrali do Letnej čitárne U červeného raka. Tam im v príjemnej atmosfére herci Marek Majský a Ján Morávek pútavo čítali ukážky z kníh Michaela Parta o ceste na vrchol dvoch futbalových géniov – Christiana Ronalda a Lionela Messiho. Ochotná a milá pani knihovníčka deťom potom zodpovedala na ich zvedavé otázky. Dokonca tam za nami prišiel aj dopingový komisár európskej futbalovej federácie UEFA MUDr. Pavel Malovič. Porozprával nám rôzne zaujímavosti, ktoré zažil pri stretnutí s týmito, ale aj inými futbalovými hviezdami.

   Do galérie Letná čitáreň boli pridané fotografie.

  • ŠvP Čertov

   Do galérie ŠvP Čertov boli pridané fotografie.

  • Škola v prírode RADAVA - 3. deň

   Dnes sme videli koníka kráľovnej Alžbety II., bieleho Lipicana, ale aj iných koníkov. Navštívili sme Národný žrebčín v Topoľčiankach. Prešli sme sa aj blízkym parkom a obzreli sme si aj poľovnícky kaštieľ s osviežujúcou fontánou. Popoludnie sme opäť strávili hrami s animátormi a na záver dňa sme si opiekli špekačky, posedeli pri ohníku a zaspievali.

  • Škola v prírode RADAVA - 2. deň

   ... a veru priniesol... Dnešný deň bol od rána bohatý na zážitky. Hneď po raňajkách sme sa vybrali do centra dediny, kde na nás už čakal miestny ujo rezbár. Ohúril nás ošúchaným kufrom, ktorý mu daroval priamo Harry Potter 😊. Skrývalo sa v ňom rezbárske náradie. A potom z kufra svojho auta vyťahoval ďalšie svoje poklady. Špeciálnu zásteru...pamätnú knihu... svoju začatú rezbársku prácu...

   To však nebolo nič, proti tomu, čo nás čakalo popoludní... Môžete  hádať  jedenkrát. .... no predsa super bazééééén.  Jupí! Večer sme trávili kreatívne, vymýšľali sme pesničku, a hrali hudobné hry.

  • Škola v prírode - Čertov

   Ahojte naši milí,

   posielame slnečný pozdrav z krásnej prírody - Lazy Pod Makytou.

   Pondelok nás naši animátori Luc, Puck, Vexi, Havana, Johny, Mia, Smile rozdelili do tímov podľa farieb. Celý týždeň budeme objavovať pamiatky Unesco a každý deň nás čaká iná krajina. V pondelok sme boli v Amerike, hrali sme hru „Sochu slobody”. Dnes nás čaká „šantenie” v bazéne, putovanie po pamiatkách Európy a večer Music Quiz. Streda je ešte len pred nami,ale my už vieme,čo nás čaká. Ráno sa ocitneme v Austrálii medzi klokanmi  večer sa presunieme do opery, kde sa budeme môcť predviesť v najlepších róbach.

   Štvrtok nás čaká výlet do Dohňan,navštívime Dujkov mlyn a mestečko Púchov. Večer nám animátori pripravia galaprogram.

   Piatok sa vidíme a všetko Vám osobne vyrozprávame.

   Vaše deti :-)

  • Škola v prírode RADAVA - 1. deň

   Ahojte všetci,

   srdečný pozdrav z Radavy Vám zasielajú Kengury, Leonky, Hadí králi, Tučniaci na ľade a Dúhové slniečka. Privítala nás krásna, rýdzo slovenská dedinka Radava a nádherný zelený areál.

   V dnešný deň sa z nás stali stavitelia vlastných dedín, miest a krajín. Rôznymi aktivitami postupne zbierame body vo svojom družstve, a pomocou nich postupne zväčšujeme svoje územie.

   Večer sme si spríjemnili spevom pri gitare a veselými tančekmi.

   Unavení zo všetkých zážitkov si vychutnávame našu prvú noc a tešíme sa čo zaujímavé nám prinesie zajtrajšok.

  • Škola v prírode

   Všetky deti z prvého aj z druhého stupňa šťastne dorazili do ŠVP a tešíme sa na krásne zážitky!

  • Športovo-vedomostné popoludnie v ŠKD

   V máji sa v školskom klube uskutočnilo športovo-vedomostné popoludnie. Deti súťažili v športových disciplínach – slalom, hod na cieľ, skok do diaľky, preskoky cez švihadlo, štafety. Úspešní boli vo vedomostiach z oblasti prírody a angličtiny. Dôvtip v rozmýšľaní potvrdili v hádaní hádaniek. Všetci sa dobre zabávali a odmenou im bolo sladké prekvapenie a vecné ceny.

   Do galérie Športovo-vedomostné popoludnie v ŠKD boli pridané fotografie.

  • Zúbky

   Dnes nás navštívili dievčatá zo Strednej zdravotníckej školy na Záhradníckej ulici, aby sa s nami zahrali a hlavne nás naučili ako si správne čistiť zúbky a starať sa o ne. Do každej prváckej triedy zavítali 4 dievčatá. Rozdelili sme sa na štyri skupiny, v ktorých sme pracovali. Nakoniec sme si zaspievali pieseň od Petra Jaroša o čistení zúbkov. Bolo to senzačné. Tak aj vy ostatní hor sa do čistenia, aby sme Kazizúbkom nedali šancu "prepadnúť" nás.

   Do galérie Zúbky boli pridané fotografie.

  • Plavecký výcvik

   Začiatkom mája naši tretiaci absolvovali plavecký výcvik. Niektorí sa krásne naučili plávať a iní sa zase zdokonalil v tom, čo už vedeli. Prečítajte si, ako tento kurz vyzeral očami detí z 3.B.

   Na plaveckom výcviku bolo super. 10 minút pred koncom hodiny sme sa hrali s loptami a skákali sme do hlbokej vody. Mala aspoň 5 metrov! Počas tréningu sme plávali kraula, znak a delfína. Adamko B.

   Na plaveckom bolo super. Naučila som sa plávať kraula. A páčilo sa mi, ako sme skákali do hlbokej vody. Veronika

   Mne sa na plávaní najviac páčilo, že som sa naučil kotrmelec dozadu. Cestou na plávanie som sa zase bavil s kamošmi. Robko                                                                                                  

   Na plávaní bolo super! Najlepšie bolo to, keď sme súťažili. Teším sa z toho, že som sa mohla zúčastniť plávania. Verím v to, že som sa zlepšila a dúfam, že tam ešte niekedy prídem. Barborka

   Plávanie ma veľmi bavilo. Ale aj cesta v autobuse bola zábavná, aj keď tam bolo teplo ako v saune. Pani trénerka bola na nás veľmi milá. Učila nás plávať kraula a znak, no ja som to už vedela. Bolo tam super! Sasha                                                                                                                                                                                                                                      

   Mne sa páčilo to, že aj keď som vedela plávať, osviežila som si to a zabavila sa pri tom. Hanka

   Plávanie sa mi páčilo. Opakoval som si cviky a preskúšal som sa, či som nezabudol plávať. Jurko

   Ja som si myslel, že na plávaní budem všetko vedieť. Nóóó, nebolo to celkom tak. Morskú pannu som nevedel až tak dobre plávať, skôr som sa metal ako ryba na suchu. Ale využil som každú príležitosť, aby som sa to naučil, napríklad aj keď som bol minule v aquaparku. A postupne som sa zlepšoval, až kým som to nevedel perfektne! Denisko

   Do galérie Plavecký výcvik boli pridané fotografie.

  • Umenie zblízka

   Z galérie do školy, zo školy do galérie - vzdelávací program Galérie mesta Bratislavy pre žiakov základných škôl.

   Pod týmto názvom niektorí žiaci 4., 5. a 6.ročníka v tomto školskom roku pracovali a úspešne ukončili projekt UMENIE ZBLÍZKA.

    Zoznamovali sa s výtvarnými dielami 20. a 21. storočia. Program projektu nás pozýval na dobrodružstvo komunikácie s výtvarným dielom a jeho interpretáciu. O umení sme diskutovali, rozoberali myšlienky diel, slovne sme vyjadrovali naše dojmy . Neskôr sme interpretáciu zmenili na praktickú formu, pretože sme konkrétne výtvarné diela prerozprávali našimi očami, našimi rukami. Do našich prác sme vkladali naše myšlienky, city,  naše predstavy a videnia. Vytvorili sme nové ,citlivé výtvarné diela, kde sme kreatívne  vkladali  naše predstavy. A nielen to. Ukrývajú sa v nich túžby, príbehy a súvislosti s našim životom.

   Naše výtvarné práce postúpili do mestského kola, kde ich bude hodnotiť komisia galerijných výtvarných odborníkov. Umiestnenia udeľovať nebudú, pretože projekt nebol súťažný, no veríme, že tam, kde budú vystavené, potešia a prispejú k poznaniu súčasného umenia a tým k lepšiemu porozumeniu našej dobe, svetu, v ktorom žijeme a sebe samým.

   Je nejaký rozdiel medzi originálom diela a jeho reprodukciou? Pri origináli môžeme priamo vnímať jeho skutočnú veľkosť, farebnosť, rukopis autora. Originál je vystavený v galériách. V Galérii Nedbalka sme boli aj my  a mali sme nevšedný a hlboký zážitok. Bolo tam krásne! Reprodukcie a výtvarné prerozprávania  majú však tú výhodu, že sa dostanú  aj tam, kde originál nikdy byť nemôže. Napríklad aj do našej školy.

   Popozerajte si krásne výtvarné práce našich žiakov, prerozprávali v nich svojimi očami myšlienky umelcov. Sú vystavené na chodbách našej školy.

   Do galérie Umenie zblízka boli pridané fotografie.

  • MALÁ FINANČNÁ AKADÉMIA s Kozmixom

   Naši štvrtáci 4.A a 4.B  sa spolu s pani učiteľkami triednymi zapojili tento rok do Projektu pre rozvoj finančnej gramotnosti. Podľa národného štandardu finančného programu  EDULAB, AGEMSOFT, TATRA BANKA, sa naši žiaci  učili tímovo spolupracovať,  rozvíjali si svoju finančnú gramotnosť, kreativitu a fantáziu.

   Malá finančná akadémia rozvíjala u detí zodpovednosť k financiám, uvedomovali si skutočnú hodnotu peňazí v reálnom živote. Dôraz sa kládol na tímovú spoluprácu, rozdelené úlohy-bankár, novinár, architekt kládol na deti úlohy, prinášal im zážitkové aktivity, využíval medzipredmetové vzťahy, čítanie a počúvanie s porozumením. Napríklad sme sa dozvedeli, že LÁSKA  je potreba aj hodnota zároveň, že pri rozhodovaní v tíme je potreba kompromisu, že musí mať každý finančnú rezervu, finančný plán, finančný cieľ. Deti spolupracovali aj so svojimi rodičmi, ktorí im vysvetľovali, aké zásady hospodárenia platia v ich rodinách.

   Zoznamovali sme sa s témami, ako napr. – Človek vo sfére peňazí,- Zabezpečenie peňazí pre uspokojenie životných potrieb, -Finančná zodpovednosť a prijímanie rozhodnutí, -Plánovanie a hospodárenie s peniazmi, - Sporenie a investovanie.

   Úlohou každého tímu bolo vytvoriť maketu mestskečj časti s vybavením takým, aby uspokojila nároky  jej obyvateľov, spojením všetkých štyroch mestských častí vytvoriť projekt mesta. Deti zarábali, kupovali, investovali, stavali. Výsledkom sú dve mestá : KOZMOPOL a PLASLALAPOLIS.

   Všetci žiaci získali DIPLOM DOMÁCEHO FINANCMAJSTRA.

   Triedne kolektívy prezentovali svoju prácu a jej výsledok aj v ostatných triedach od prvého do tretieho ročníka. Deťom sa tento projekt veľmi páčil, vzbudili záujem a to bolo najdôležitejšie.

   Naše mestečká vidíte na obrázku.

   Nám sa páčia, hneď by sme sa tam nasťahovali!

   Do galérie MALÁ FINANČNÁ AKADÉMIA s Kozmixom boli pridané fotografie.

  • Bratislava, moje mesto

   Literárno-výtvarná súťaž pre bratislavských školákov aj tento rok zaujala našich žiakov. Po minuloročnom úspechu nášho žiaka Wilka Greenbluma , ktorý obsadil 2. miesto v literárnom kole sa žiaci 4.B a niektorí žiaci z 2. stupňa opäť zapojili do už 8. ročníka súťaže vlastnej tvorby v literatúre a vo výtvarnej oblasti.

   Do literárnej súťaže sa zapojilo veľa žiakov. Téma bola príťažlivá: Príbeh jedného miesta. Deti si vybrali miesto v Bratislave, budovu, ulicu, park, štvrť. Vymysleli mu príbeh, alebo zachytili príbeh, ktorý už počuli. Pomohli im aj programy zo  Stretnutí na Radnici, pretože sa ich  pravidelne zúčastňujú.

   Táto súťaž sa nám veľmi páči, pretože podporuje fantáziu a tvorivosť detí, rozvíja ich vyjadrovacie schopnosti v literárnej aj vo výtvarnej podobe, podporuje vzťah detí k mestu, v ktorom žijú, učia sa a trávia svoj voľný čas.

   Tento rok oslavujeme 100. výročie vzniku Československa a 25. výročie vzniku nášho samostatného štátu. Bratislava je jeho hlavným mestom a toto je náš malý príspevok, ktorým ju chceme potešiť.

   Držíme všetkým zúčastneným súťažiacim palce! Ak si chcete prečítať niektoré súťažné príspevky, budú uverejnené v novom čísle nášho školského časopisu Cádroviny.

   Do galérie Bratislava, moje mesto boli pridané fotografie.

  • Komiksový deň v knižnici

   Kto z Vás číta komiksy? My už veru áno! So žiakmi 6. ročníka sme sa vybrali do knižnice, v ktorej nám ukázali, že aj komiksy majú svoje čaro. Ukázali nám komiksy, dokonca nám profesionálny tvorca komiksov poradil, ako sa správne komiksy tvoria. A dali sme sa do práce. Vymysleli sme v skupinkách príbeh, ktorý sme potom spracovali do komiksov. V knižnici vládla tvorivá atmosféra a vytvorili sme niekoľko originálnych komiksov.

   Do galérie Komiksový deň v knižnici boli pridané fotografie.

  • Reportáž o našom Dni Zeme v TVBA

   http://www.tvba.sk/relacie/tyzden-v-novom-meste1/tyzden-v-novom-meste-17-2018/.

    

  • Deň Zeme

   Do galérie Deň Zeme boli pridané fotografie.

  • Pomoc žabkám pri migrácii

   V sobotu 7.4. sme boli prenášať skokanov a ropuchy spoza bariér na Železnej studienke do potokov, aby sa vedeli rozmnožiť. Strávili sme príjemné dopoludnie na slniečku v prírode pri pomáhaní obojživelníkom. Naši najšikovnejší zberači našli až 54 krásnych samčekov a samičiek ropuchy bradavičnatej. Všetkým zúčastneným ďakujeme a tešíme sa aj o rok! 

   Do galérie Pomoc žabkám pri migrácii boli pridané fotografie.

  strana: