• Erasmus + Francúzsko Nice

• Erasmus+ Francúzsko Nice
        číslo projektu: 2020-1-SK01-KA101-078052
      • ERASMUS+

V septembri  2021  sa do Plánu práce školy dostala aj  cesta do Francúzskeho NICE, kde sa konala tretia  mobilita v rámci ERASMUS+ Učíme sa spolu, francúzština nás spája“

V dňoch 27.09. až 29.09., na tri dni, sa našim pracoviskom stalo prímorské mestečko NICE, kde vládlo príjemné letné počasie. Obloha bez obláčika a more také teplé, že lákalo na plávanie.

Naša škola bola jediná základná škola, ktorá sa medzi strednými školami zastúpenými v projekte mohla  pochváliť vyučovaním francúzskeho jazyka v rámci školského vzdelávacieho programu . Tým sme získali na kredite  na tomto  medzinárodnom  stretnutí.

Celý pobyt bol organizovaný inštitúciou  Francophonia, ktorá podporuje  vyučovanie francúzskeho jazyka v okolitých krajinách. Prestavili nám projekty, pri zrode ktorých stáli jej členovia  a ktoré už prinášajú svoje úspechy. Na spoločnom seminári nám stredoškoláci z Rakúska prezentovali  skúsenosti z niekoľkotýždňového pobytu  vo Francúzsku.

Program prvého dňa bol zložený z workshopu na tému Hra ako súčasť vyučovania cudzieho jazyka a  zo stretnutia s predstaviteľmi organizácie Francophonia a mesta NICE na radnici.

Ďalší deň sme navštívili  Strednú hotelovú školu s ukážkou praktickej činnosti študentov. Stredoškoláci ukázali svoju profesionalitu pri príprave stolovania pre hostí, pri obsluhovaní hostí na vysokej úrovni a zladení nástupov k stolom. Študenti pútavo rozprávali o jedlách, ktoré neodmysliteľne patria k ich regióne – napr.  Salate Nicoise či o predjedle z kvetu cukiny.

Zážitkom bola návšteva Monaka. Na konci 13.storočia padla monacká pevnosť do rúk Francoisa Grimaldieho, ktorý podľa legendy získal pevnosť vďaka malej ľsti. V rúchu františkánskeho mnícha požiadal o vstup do pevnosti a tak Monako ovládli Grimaldiovci. Socha mnícha sa nachádza na nádvorí kniežacieho paláca, ktorý je vybudovaný na vysokom brale s očarujúcim výhľadom na more.

Okrem zaujímavostí krajiny a mesta bola pre nás veľkým lákadlom   návšteva  v základnej škole. Mohli sme sa porozprávať s pánom riaditeľom školy o organizácii školy  a o projektoch , do ktorých je škola zapojená ( napr. projekt na vybavenie novej školskej knižnice).  Navštívili sme tiež strednú školu v Nice v mestskej časti, kde žijú prevažne prisťahovalci. Škola sa snaží zapojiť žiakov do vyučovacieho procesu cez projekty v oblasti umenia – hudba, tanec a výtvarné umenie.

Zistili sme, že aj my sa máme čím pochváliť. Minimálne tým, že naše deti v základných školách majú možnosť  denne sa stravovať v školských jedálňach a denne majú čerstvo uvarené jedlo. Školská jedáleň  v základnej škole v Nice a v  jeho okolí  je iba v niekoľkých školách.

Žiaci  sú v škole na vyučovacích hodinách od 8:00 do 16:30 a majú vyučovacie hodiny aj dopoludnia aj popoludní. V školách nemajú školský klub detí tak,  ako ho poznajú naše deti  v našej krajine.

Tak či tak, tri dni  rýchlo ubehli a my sme sa vrátili do našej milej školičky na Cádrovej ulici. Uvedomili sme si, že doma je doma a že aj my sme dobrí, napr. aj vo vyučovaní troch  cudzích jazykov a s pekným prostredím areálu školy.

FOTO HERE