• 5.Erasmus+

• 19.09.2023 18:23
      • Vzdelávaním k viacjazyčnosti
        číslo projektu: 2022-SK01-KA122-SCH-000095283
      • Ak by sme svoju rýchlosť a trápenie pri učení sa cudzích jazykov prirovnali k plaziacej sa húsenici, mohli by sme povedať, že to nie je lichotivý obraz. Všetci však vieme, že časom sa zo škaredej zelenej potvory stane nádherný motýľ, ktorý nám rozjasní celý deň.

No a my v rámci projektu Erasmus+ sme sa cítili vo francúzskom meste Nice ako práve zrodené motýle, ktorým voňal všakovaký nektár namiešaný účastníkmi rôznych národov a kultúr. Už od čias staroveku ľudstvo vie, že stret kultúr so sebou nesie výrazné obohatenie existujúcej spoločnosti. V Nice sa zišli preto, aby prezentovali svoju krajinu a tiež preto, aby všetci nasali z bohatej francúzskej atmosféry, ktorú jemne obmýva azúrové more.

Kurz zameraný na plurilingvizmus, teda učenie jedného cudzieho jazyka pomocou iného cudzieho jazyka, prebiehal od 12. do 21. júla 2023. Tento medzinárodný vzdelávací metodický kurz bol zhotovený z troch vzdelávacích modulov zameraných na interkomprehenziu (pochopenie cudzieho textu), pluralitu prístupov v oblasti cudzích jazykov a interdisciplinaritu (medzipredmetové vzťahy).

Rovnako ako Erasmus Rotterdamský, princ európskej renesancie, sme sa aj my snažili prepojiť naše zvyky a odniesť si z nich to najlepšie. K našim cieľom, samozrejme, patrili najmä vzdelávacie aktivity z oblasti vyučovania francúzskeho jazyka a následná implementácia týchto nových zručností do našich školských vyučovacích plánov tak, aby mali žiaci z vyučovania čo najlepší zážitok, ale i vedomosť. Obohatiť sa o skúsenosti mnohých učiteľov z celej Európy nie je maličkosť, no organizácie akými sú Slovenská asociácia učiteľov francúzštiny alebo Francophonia sa rozhodli túto iniciatívu podporiť, a tak poskytnúť stovkám učiteľov jedinečnú príležitosť k svojmu profesijnému rastu. Takýmto spôsobom sa zvyšuje tlak na učiteľa zlepšiť cudzojazyčné kompetencie, na čo rozhodne vplýva externá motivácia učiaceho sa.

ZŠ Cádrova je hrdá na to, že do tohto systému patrí aj vďaka pani učiteľke Kataríne Murčovej Stančíkovej, ktorá svoje nadobudnuté vedomosti uplatňuje pri vyučovaní francúzskeho jazyka naprieč všetkými ročníkmi. Keď deti v budúcnosti navštívia francúzsky hovoriacu krajinu, z húsenice vyletia krídla a poletia skrz krajinou ako voľný motýľ, ktorý robí svojej krajine, mestu a škole dobré meno vo svete.

FOTO TU