• 2. Erasmus+  The Great European Pastimes Challenge

• 02.09.2021 17:55
      • Portugalsko - 2.mobilita

• Pondelok

V pondelok 25.3. skoro ráno (3:30) sme vyrazili na letisko Schwechat. Po dvoch hodinách sme nastúpili do lietadla smer Lisabon. Cesta trvala 3 a pol hodiny. Išli sme piati Sandri, Emka, Marinka, Adam a Matej. Po prílete sme sa presunuli do hotela. Do hotela sme dorazili prví. Popoludňajší program bol voľný, tak sme sa vybrali loďou do Lisabonu, nebývali sme priamo v Lisabone, ale v malom mestečku Barreiro. Lisabon bol veľmi pekný. Pozreli sme si pekné zákutia, previezli sme sa typickou portugalskou električkou, boli sme aj v starom meste. Večer sme mali spoločnú večeru s ostatnými deťmi a učiteľmi z projektu. Na projekte sú školy z Anglicka, Španielska, Portugalska, Rumunska a Bulharska.

Utorok

V hoteli sme nemali raňajky, vybrali sme sa na raňajky do pekárne. Chodili sme sem každý deň. Dopoludnia sme navštívili školu, kde bol uvítací ceremoniál a každá krajina predviedla svoju tradičnú folklórnu pesničku. My sme zaspievali s gitarovým sprievodom pani učiteľky Ševčíkovej pesničku Tota Heľpa. Hostiteľská škola pre nás pripravila občerstvenie a potom sme vyrazili autobusom do mestečka Sintra. Sintra je zapísaná do svetového dedičstva UNESCO. Je známa svojím hradom, palácmi a mnohými neobvyklými romantickými budovami. Okrem toho sa okolo neho rozkladá krásny prírodný park. Na tomto výlete sme sa skamarátili aj s deťmi z iných krajín.

Streda

V stredu sme strávili dopoludnie na škole (Agrupamento de Escolas de Casquilhos), kde sme mali workshopy. Maľovali sme kachličky, typické pre Portugalsko (kachličky nám aj vypálili a dostali sme ich ako darček) a potom sme sa učili hrať na bubnoch. Nebolo jednoduché zohrať taký veľký orchester, ale nakoniec sa nám to podarilo.

Štvrtok

Štvrtok patril Lisabonu. Najprv sme navštívili časť Belém, kde sme si prezreli nádherný kláštor Mosteiro dos Jerónimos (v roku 1983 zaradený do svetového dedičstva UNESCO), belémsku vežu postavenú na začiatku 16. storočia,  mala obrannú funkciu. Dnes je jedným  zo symbolov mesta. Z pamätníka objaviteľov, 50 m vysokej stavby predstavujúcej časť lode, bol nádherný výhľad.

Popoludní sme navštívili Lisbon Story Centre, interaktívnu históriu Lisabonu. Výstava nám poskytla dobrý prehľad o histórii mesta. Poprechádzali sme sa uličkami Lisabonu a ukázali nám najkrajšie miesta.

Piatok

Ráno sme mali workshop eTwinning + Stop motion. Pracovali sme v zmiešaných tímoch, v každom tíme bol žiak z každej krajiny. Nemali sme s tým problem, veď sme boli v Portugalsku už piaty deň a s mnohými deťmi sme si naozaj rozumeli. Večer bola rozlúčková party, každá škola predviedla svoj tanček a potom bola diskotéka a pizza. Pri lúčení sme boli naozaj smutní, strávili sme v Portugalsku pekné chvíľe, vela sme toho videli a zažili.

Sobota

Celý deň sme boli na ceste domov. Nemali sme priamy let, prestupovali sme v Madride.

FOTO HERE

Do galérie Erasmus+ Portugalsko boli pridané fotografie.