• 2. Erasmus+  The Great European Pastimes Challenge
      • 2. Erasmus+ The Great European Pastimes Challenge

• 02.09.2021 17:55
      • Rumunsko - 3.mobilita
      • Vaslui, mesto v Rumunsku, bolo cieľom našej tretej mobility v rámci medzinárodného projektu Erasmus+.

Tradičným  chlebom a soľou nás privítali v hosťujúcej škole "Stefan cel Mare".

V úvodnom ceremoniáli odzneli hymny všetkých zúčastnených národov. Pri zvukoch tej našej sme cítili dojatie a hrdosť. A potom to všetko začalo... Bohatý kultúrny program nás očaril. Radosť z tanca, spevu, baletu, gymnastiky a hry bola očividná. Burácajúci potlesk a slová uznania boli pre účinkujúcich tou najlepšou odmenou. Mesto Vaslui má svoju bohatú históriu. Presvedčili sme sa o tom počas prehliadky mesta. Prelomiť ľady a navodiť družnú atmosféru sa podarilo veľmi rýchlo. Počas večerných zoznamovacích aktivít sme si vyrobili vlastné postery a dozvedeli sa o sebe veľa zaujímavostí. V závere sme si vylosovali svojho tajného priateľa a vyzdobili vlastné obálky do ktorých nám budú počas celej mobility môcť dávať odkazy všetci, ktorí nás chcú potešiť milým slovom. Bol skvelý deň.

A ani tie nasledujúce sa nedali zahanbiť. V utorok sme sa stretli opäť v škole. Každý z národov mal pripravených niekoľko hier, ktoré učil ostatných. Bola to obohacujúca skúsenosť. Užili sme kopec srandy.

Nezabudnuteľným stredajším zážitkom bola návšteva etnologického múzea v Solesti. Miestne ženičky nás privítali v kroji. Po krátkej obhliadke exponátov sme sa všetci usadili v hosťovskej izbe, kde sa aj minulosti stretávali ženy na priadkach, aby spolu párali perie, plietli, vyšívali... Izbou sa niesol spev ich piesní, tanec. Na záver nás naučili ako vyšiť krížikovým stehom jednoduchú výšivku.

Štvrtok bol v znamení výletu do mesta Iasi. V minulosti (od 16.storočia až do roku 1861 a počas 1.svetovej vojny)  to bolo rumunské hlavné mesto. Odvšadiaľ na nás dýchala história, s ktorou nás po cely  čas oboznamovali turistické sprievodkyne. Navštívili sme divadlo, múzeum. V parku sme hrali kolektívne hry.

Posledný spoločný deň sme strávili opäť v škole. Spolu s ľudovoumeleckým výrobcom sme maľovali varešky a vyrábali sme si šperky a hračky  z modelovacej hmoty FIMO. Odniesli si ich domov. Rozlúčková párty nemala chybu. Hostitelia nám pripravili opäť milé prekvapenie. Obdarovali nás krojovými blúzkami. A tak sme všetci vytvorili jeden nerozlučný celok. Naučili sme sa veľa tancov a v závere nechýbali ani slzy smútku. Čas sa totiž neúprosne nachýlil ku koncu.

Ďakujeme Vám drahí hostitelia za lásku s akou ste pre nás pripravili program a za nezabudnuteľné chvíle strávené s Vami. Spomienky navždy zostanú vryté do našich sŕdc.

FOTO HERE

FOTO 2 HERE

Do galérie Erasmus+ - 3. Mobilita – Rumunsko – Vaslui boli pridané fotografie.