• Atualizovaný školský semafor:  Semafor_od_25.02.22.pdf

Má povinnosť nahlásiť rodič výsledky domáceho samotestu svojho dieťaťa škole?

Áno, má povinnosť.  Samotesty dostali rodičia  na domáce použitie prostredníctvom školy. Riaditeľka školy má povinnosť každý týždeň zadávať do systému Ministerstva školstva  SR počty nahlásených výsledkov samotestov spolu s počtom žiakov, ktorí sú v karanténe, v prezenčnom vzdelávaní alebo sú zaradení do dištančného vzdelávania .

Komu nahlásiť pozitívny domáci AG test svojho dieťaťa, žiaka našej školy?

Zákonný zástupca/rodič nahlási pozitívny domáci AG test aj do EduPage a napíše email triednej učiteľke / triednemu učiteľovi, tiež na oficiálnu adresu školy vedenie@zscadrova.sk

Ako postupuje škola pri rozhodovaní , či vyhlásiť karanténu pre triedu alebo nevyhlásiť karanténu?

Žiaci triedy pokračujú v prezenčnom vyučovaní až kým nepríde od rodičov pozitívny výsledok   AG alebo PCR  testu z MOM. Riaditeľka môže rozhodnúť o riaditeľskom voľne pre danú triedu až do potvrdenia pozitívneho výsledku  testu z MOM.  Ak je potvrdený pozitívny test u žiaka, tak trieda pokračuje v karanténe.

Koľko dní je trieda v karanténe?

Trieda je v karanténe 10 dní. Prvým dňom karantény je nasledujúci deň po spoločnom školskom dni strávenom s pozitívnym žiakom.

Môže byť karanténa  skrátená?

Áno, môže byť skrátená.  Na piaty deň karantény môže byť žiak otestovaný PCR testom a na ôsmy deň môže nastúpiť do školy.  ( skrátenie o dva dni).

Akú výnimku má škola akceptovať ?

• Výnimku z karantény v prípade výskytu osoby pozitívnej na ochorenie COVID-19 v triede si môžu uplatniť: - žiaci, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 za posledných 180 dní (na základe výsledku PCR testu, Ag testu, testu na protilátky), - plne zaočkovaní žiaci alebo žiaci zaočkovaní 1. dávkou do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19. Za žiaka musí  rodič oznámiť škole výnimku z karantény predložením „Oznámenie o výnimke z karantény“

Príloha č. 2 – Oznámenie o výnimke z karantény (docx, 21.5 kB)

Môže škola uverejniť meno pozitívneho žiaka v triede ?

Nie, nikto zo zamestnancov školy nemôže oznámiť meno pozitívneho žiaka ostatným rodičom  v danej triede, ani pre potreby prihlásenia sa na testovanie iného žiaka.  Dôvodom na zverejnenie mena nie je ani obava z toho, že sa deti spolu viac kontaktovali v triede, či spolu sedeli v lavici.

Oznámiť meno žiaka môžu medzi sebou len rodičia navzájom.

Kedy musí žiak nosiť v škole rúško?

Žiak od 25.11.2021 musí povinne nosiť v škole rúško, aj na hodinách, aj na chodbe. Jeho povinnosťou je mať dve rúška ( jedno rezervné v taške). Vonku počas prestávok a v jedálni počas obeda nemusí mať na tvári  rúško.

Môže prísť do školy žiak s prejavmi nádchy, kašľa alebo bolesti hrdla?

Ani v období bez COVID – 19 nie je vhodné poslať žiaka do školy s týmito prejavmi, ak o nich rodič vie.

Ktorýkoľvek  z týchto prejavov môže byť príznakom COVID- 19.

Kedy dostanú rodičia ďalší balík samotestov?

Testy škola môže objednať vtedy, ak nás vyzvú  z okresného úradu.

Aké sú skúsenosti rodičov s prejavmi ochorenia?

Pripájame niekoľko rád od rodičov:

1)      Čuchový test – ak nezacítia ani ocot, nejde o bežnú nádchu a rozhodne odporúčame karanténu a PCR test (v našej rodine zatiaľ ocot odhalil viac prípadov ako AG testy, ale nie každý s Covidom stratí čuch)

2)      AG test – odhalí aspoň najviac infekčné prípady

3)      PCR test – úplná istota. Keďže deti boli v kontakte s pozitívnym spolužiakom, 5 a viac dní od posledného kontaktu majú nárok na poisťovňou hradený PCR test – objednať sa dá na https://covidforms.nczisk.sk/