PREVÁDZKOVÝ PORIADOK V ŠKOLSKEJ KNIŽNICI

1. Žiak (čitateľ) má povolený vstup do knižnice len v sprievode učiteľa a v prezuvkách.
          2. Žiak má prísny zákaz akýmkoľvek spôsobom poškodzovať zariadenie knižnice. V prípade poškodenia je žiak povinný škodu uhradiť v jej plnej výške.
          3. Návštevník knižnice zachováva v priestore knižnice pokoj a ticho, udržiava poriadok, vypožičané veci/knihy vráti na pôvodné miesto.
          4. Návštevník dodržiava všetky pokyny učiteľa.
          5. V knižnici je zakázané požívanie jedla a akýchkoľvek nápojov.
          6. V súvislosti so školským poriadkom nesmie žiak používať v knižnici mobil ani inú elektroniku.
          7. Výpožičná lehota jedného dokumentu (knihy) je 1 mesiac, čitateľ môže kedykoľvek požiadať učiteľa o jeho predĺženie. Knižnica si môže určiť kratšiu lehotu pri vybranom dokumente.
          8. Čitateľ dostane pri vypožičaní si dokumentu čitateľský preukaz. Do čitateľského preukazu sa zapisujú dokumenty, ktoré si dieťa vypožičia. Čitateľský preukaz ukáže rodičovi, ten je povinný ho podpísať, aby bol informovaný o všetkých dokumentoch, ktoré má čitateľ vypožičané. Čitateľ nesmie stratiť svoj čitateľský preukaz.
          9. Čitateľ je povinný pri vypožičaní si dokument prezrieť a jeho prípadné akékoľvek poškodenie ihneď nahlásiť službukonajúcemu učiteľovi. V prípade, že tak neurobí, je plne zodpovedný za rozsah škôd v dokumente.
          10. Do dokumentov (kníh) nesmie čitateľ robiť žiadne zásahy (nesmie si v nich robiť poznámky, podčiarkovať, vystrihovať si z nich a podobne).
          11. Žiak nesmie knihy vynášať z priestorov knižnice, pokiaľ ich nemá riadne vypožičané.
          12. Čitateľ je povinný vrátiť zapožičaný dokument v takom stave, v akom za dokument zodpovedá až do chvíle, kým ho prevezme knižnica.
          13. Čitateľ je povinný hlásiť knižnici poškodenie, zničenie, stratu zapožičaného dokumentu a v stanovenej lehote nahradiť škodu.
          14. Knižnica požaduje nahradenie škody do 2 týždňov odo dňa zistenia poškodenia alebo straty na knižničnom dokumente niektorou z týchto foriem:
            1. dodaním výtlačku toho istého titulu v rovnakom alebo inom vydaní,
            2. nahradením dokumentu kópiou strateného alebo poškodeného dokumentu,
            3. nahradením dokumentu iným dokumentom podľa rozhodnutia knižnice,
            4. finančnou úhradou za nevrátený dokument.
          15. V prípade porušenia ktoréhokoľvek z týchto bodov, môže učiteľ zakázať žiakovi vstup do knižnice na dobu neurčitú.