SOCRATES
Správa z projektového stretnutia
„SOCRATES – COMENIUS“
V dňoch 16.04. až 20.04.2007 sa uskutočnilo stretnutie zástupcov škôl z troch krajín v rámci medzinárodného projektu vo Francúzsku.
Zúčastnili sa ho:
1. vedenie školy a pedagogický zbor hostiteľskej francúzskej školy Ecole Primaire „Perillat“ Veigy – Foncenex – France
2. päť členný pedagogický zbor – zástupcovia talianskej školy Scuola Cremasco – Italia
3. zástupca školy pani Mgr. Kováčová Ingrid, vyučujúca I.stupňa, vyučujúca výtvarnej výchovy i francúzskeho jazyka slečna Mgr. Nádošová Erika a vyučujúca I.stupňa i slovenského jazyka vo francúzskych triedach pani Mgr. Jakubisová Vlasta, Základná škola Cádrova Bratislava – Slovensko
Stretnutie sa nieslo v duchu „Snívajúcej hmoty“ – tak znel názov výstavy výtvarných prác žiakov zo všetkých troch uvedených partnerských škôl: Snívajúca hmota - La matiére Reve - La materia Sogna.
Účastníci stretnutia boli hosťami školy mesta horného Savojska Francúzska – Veigy – Foncenex, krásneho kraja pri Ženevskom jazere v blízkosti hranice so Švajčiarskom, kde sa tiež uskutočnilo veľa pozoruhodných poznávacích podujatí v rámci projektového programu spoznávania hostiteľského regiónu. Francúzski priatelia sa postarali o naše pohodlné ubytovanie v obci Messery i o bohatý program, ktorý už od začiatku do posledného dňa zabezpečoval bohaté vyžitie v duchu programového naplnenia projektu. Akcie stretnutia umožňovali vzájomné výmeny skúseností vyučujúcich so žiakmi franc. i talian. škôl, tiež s učiteľmi i priateľmi, hosťami školy. Počas stretnutia boli prítomní i žiaci uvedenej talian. školy, ktorí prišli na pozvanie franc. školy v rámci priateľského už dlhoročného výmenného programu. Žiaci talianskej školy boli hosťami franc. rodín ich francúzskych priateľov a podobne budú franc. žiaci ubytovaní následne v talian. rodinách mesta Cremasco.
Krásne zážitky a detské dlhodobé priateľstvá priviedli i nás k myšlienke v budúcnosti sprostredkovať podobné stretnutie i u nás. Žiada si to ale zručnejšiu jazykovú pripravenosť našich detí. Možno o rok, o dva. Je to krásna myšlienka otvorenej Európy.
Z množstva vzájomných stretnutí, ktoré každé prienieslo obohatenie „Socratovskej myšlienky“ spomenúť treba napr. športovo–relaxačné dopoludnie pri jazere Lac Léman, kde mali žiaci priateľských škôl relaxačno–pohybové akcie spojené s „piknikom“. Súťažili v športových disciplínach i v turistickej zdatnosti. Pedagógovia si vzájomne vymieňali skúsenosti z práce na ich školách. Talianski priatelia sa pochvalne vyjadrili o pobyte u nás, v Bratislave. Tiež francúzski učitelia boli s pohostinnosťou našej krajiny milo prekvapení. Naše deti sú v ich hodnoteniach srdečné, múdre, ochotné a mimoriadne priateľské. Podobne i ľudia našej krajiny. Nadšení boli bohatým pobytovým programom počas pobytu v zimnej Bratislave, v predvianočnom čase.
Nezabudnuteľným pre nás ostáva deň, ktorí sme všetci spoločne prežili na lodi. Krásna plavba, vyhliadkové zážitky a vylodenie na Švajčiarskom pobreží jazera Lac Léman nás utvrdili v myšlienke vytvorenia takých podmienok, aby i deti našej školy mohli obdivovať tieto historické, umelecké, kultúrne pamiatky. Preto p.uč. zabezpečili bohatý obrazový materiál fotodokumentačný, aby aspoň touto formou priblížili žiakom našej školy inšpirujúce nádherné prostredie týchto európskych priateľských krajín. Kraj je bohatý na faunu i flóru, dýcha podalpskou turistikou, horským životom. Upútal nás najmä krásnou starobylou architektúrou, vkusne upravenými uličkami, parkami, záhradami a prívetivými ľuďmi, ktorí žijú vo vzornej harmónii s prírodou.
Hlavnou úlohou stretnutia bolo vytváranie podmienok pre ďalšie vzájomné spoznávanie vedúce k obohacovaniu poznania jednotlivých kultúr. Táto myšlienka bola nosnou všetkých pobytových podujatí. Pedagógovia zúčastnených škôl inštalovali v budove radnice mesta Veigy výstavu výtvarných prác francúzskych, talianskych i slovenských žiakov priateľských škôl. Názov „Snívajúca hmota“ vyjadril krásnu myšlienku spolupatričnosti detí, ľudí, priviedol nás k opätovnému poznaniu, že vzájomným spoločným ohnivkom medzi nami je tolerancia, láska a sen, ktorý sníva každý z nás bez rozdielu v reči, v krajinách. Jedným z členov talianskych kolegov bol akademický maliar Angelo Noce, priateľ snívajúcej myšlienky, priateľ detí, priateľ krásy a lásky medzi ľuďmi. Z prác talianskych detí bola jeho bohatá prítomnosť citeľná. Všetky výtvarné práce sú súčasťou obrazového dokumentačného materiálu, video záznamu, didaktickej literatúry.
Vernisáže sa zúčastnili nielen žiaci a učitelia, ale i predstavitelia miestneho zastupiteľstva, hostia, priatelia. Našu expozíciu každý pochválil, vyzdvihla sa najmä jej obsahová bohatosť a invencia v spracovaní „Fullovskej“ myšlienky života na Slovensku.
Projektová tvorba 3 priateľských škôl bola nielen vrcholným cieľom, ale i bohatým estetickým zážitkom všetkých nás.
Celý 5-dňový pobyt evokoval v našich myšlienkach pocit potreby priateľstva, srdečnosti. Potreba vzájomnej tolerancie je nevyhnutná.
Priatelia francúzskej školy nám ukázali tiež, aké je dôležité a pre harmonickú výchovu detí nevyhnutné spolupracovať na všetkých úrovniach s rodičmi žiakov, s priateľmi školy. Množstvo spoločných podujatí v krátkom čase na pôde školy i mimo nej nám ukázali cestu a možnosti ako život školy prelínať so životom rodinným, spoločenským. Výsledkom je pokojná a priateľská atmosféra v škole i mimo školy. Rodičia a učitelia tvoria pevný priateľský zväzok. Toto zistenie bolo pre nás tiež inšpirujúcim zážitkom. Dúfame, že najbližšie roky aj u nás obohatia podobné zrealizované myšlienky.
Zúčastňovali sme sa tiež vyučovania v jednotlivých ročníkoch. Deti si pamätali i poslednú návštevu našich p.učiteliek zo Slovenska a nášmu príchodu sa veľmi tešili. Vyskúšali sme si vyučovanie za „francúzskou katedrou“, vzájomne sme sa obohatili, pretože nielen deti, ale aj my sme odchádzali plné nových krásnych a inšpirujúcich zistení. Duša dieťaťa je rovnaká, nech sme kdekoľvek. Treba ju len s láskou rozvíjať a obohacovať, bez hraníc a slobodne.
Škola dýchala pokojom, čistotou, bola vkusne zariadená, bohatá na pomôcky i materiálne vybavenie. Všade bol prítomný citlivý vkus.
Pedagógovia priateľských škôl si vymieňali skúsenosti z doterajšieho úspešného projektu, spoločne hľadali možnosti ďalšieho riešenia nových úloh. Projekt sa v budúcom období bude niesť v duchu minulosti, v duchu histórie. Už teraz je ale treba vytvoriť jednotnú ideovú myšlienku, zosúladiť s ňou úlohy a ciele, tiež metódy a formy. Preto p.učiteľky využili i toto stretnutie na spoločný rozbor obsahového naplnenia ďalšieho priebehu projektu SOCRATES – COMENIUS.
Opäť sme sa presvedčili i touto pobytovou skúsenosťou, že je to myšlienka krásna, obsahovo bohatá, pre ďalšiu „Európsku otvorenosť“ zmysluplná.
p.uč. Kováčová
p.uč. Nádošová
23.04.2007 p.uč. Jakubisová – zapísala