Najhoršie epidémie ľudstva
Čo je choroba- je to porucha zdravia, ktorá sa týka tela vrátane mozgu. Jestvujú telesné aj duševné choroby
Čo je epidémia- je to choroba veľmi rozšírená na určitom mieste a v určitom čase.
Čo je pandémia- je choroba ktorá sa rozšírila po celom svete. Aj pri pandémii sa nemusia ľudia na niektorých zemiach nakaziť, napríklad na opustených ostrovoch.
1. MOR
Mor je infekčná choroba vyvolaná baktériou Yersinia pestis. Má rôzne druhy ako biely mor (tuberkulóza pľúc), hydinový mor, zajačí mor, dobytčí mor, včelí mor a ten najhorší zo všetkých – čierny mor.
Pri čiernom more dostane človek najprv vysokú horúčku a zimnicu. Je unavený a bolia ho kĺby. Potom sa mu zduria uzliny pod pazuchami a na trieslach. V uzlinách sa vytvorí hnis, ktorý časom praskne a človek zomiera na otravu krvi – sepsu. Niekedy sa pridruží i zápal pľúc. Na neliečený mor zomrie viac ako polovica ochorených (60% ako je vidieť na grafe dole, kde 1 je počet úmrtí, 2 počet vyliečených a celý koláč predstavuje tých, čo ochoreli). Mor je však možné liečiť antibiotikami.
Choroba sa volala i čierna smrť, lebo chorí často mali čierne prsty a uši. Bolo to preto, že krv im tam už prestala prúdiť.
Choroba sa objavila v Európe viac krát, v roku 1347 – 1351. Potom sa zjavila ešte v roku 1629 v Taliansku, 1665 v Londýne, 1679 vo Viedni, 1720 vo Francúzku a 1771 v Moskve. Odhaduje sa, že na ňu zomrela asi polovica všetkých živých ľudí, teda asi 75 miliónov ľudí (pozri graf fotografiač.1).
Príbeh dediny Eyam
Počas londýnskeho moru sa zaujímavý príbeh stal v anglickej dedine Eyam. Eyamský krajčír si objednal látku na šitie z Londýna, tá však došla zamorená morovými blchami. Krajčír ochorel a nakazil aj veľa ďalších. Kňazi z tejto dediny však povedali ľuďom, aby nevychádzali z dediny a zostávali doma. Bola to vlastne karanténa ako dnes. Rodiny si pochovávali svojich mŕtvych samé. Jednej žene zomrelo šesť detí a manžel. Ona prežila. Táto dedina sa obetovala, aby okolité dediny mohli žiť. Zomrela asi trištvrtina obyvateľov ako je vidieť dole na grafe - fotografia č.2
2.LEPRA
Čo je lepra- Je bakteriálna choroba spôsobená baktériou mycobacterium leprae. Ovplyvňuje hlavne nervy končatín, pokožku, sliznicu a horné dýchacie cesty. Spôsobuje: svalová slabosť, necitlivosť v rukách a nohách a fľaky na koži. Chorým dokonca odpadáva mäso z tváre.
Lepra sprevádza ľudstvo už veľmi dlho. Najstaršie doložené prípady sú z roku 2500 pred naším letopočtom a vyskytli sa v Indii. Lepra sa spomína i v Biblii. Lepre sa darí lepšie v teplých krajinách.
Počet obetí nie je známy.
3.COVID 19
Koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID 19 sa objavil v Číne na konci roka 2019. Predstavuje nový kmeň vírusu, ktorý u ľudí nebol zatiaľ známi. Ochorenie patrí medzi kvapôčkovú infekciu. Hlavné príznaky sú: vysoká teplota, suchý kašeľ, krátky dych a problémi s dýchaním.
Veľa detí to nedostane, lebo už podobné vírusi majú a tie nedovolia vstúpiť novému vírusu do bunky. Volá sa to fenomén superinfekcie. Dostanú to hlavne dospelí a ľudia nad 40 rokov môžu mať veľké ťažkosti.
Koronavírus sa nevie rozmnožovať mimo tela, lebo je to parazit. Koronavírus SARS COVID 19 patrí do skupiny koronavírusov a tieto spôsobujú napríklad normálne nachladnutie.
Na Slovensku štát zaviedol karanténu. Karanténa znamená, že štát zavrie všetky školy, nemocnice sa prispôsobia prijatiu nových pacientov, tí čo môžu pracujú z domu a nosia sa rúška. Už sme v karanténe 11 dní. Už sa začíname nudiť. Niekedy sa aj poškriepime, lebo nie sme zvyknutí byť tak dlho spolu. Učiteľky zadávajú úlohy e-mailom. Potom si úlohy fotíme a posielame ich na kontrolu učiteľkám. Každý deň chodíme na prechádzky. Berieme si zo sebou rúška. Chodíme väčšinou na kolobežkách alebo bicykloch. Potom ak je čas chodíme do záhrady
súrodenci Maxim 4.B a Peťka 3.A