SYMFONICKÝ ORCHESTER SLOVENSKÉHO ROZHLASU a WOLFGANG AMADEUS MOZART !
Skvelá kombinácia, ktorá priniesla našim siedmakom výnimočný hudobný zážitok .
SYMFONICKÝ ORCHESTER SLOVENSKÉHO ROZHLASU a WOLFGANG AMADEUS MOZART !
Skvelá kombinácia, ktorá priniesla našim siedmakom výnimočný hudobný zážitok .
Dňa 31.5 sa odohral v našej telocvični futsalový zápas. Keďže sme oslavovali MDD, prišli si s nami pomerať sily deti z Evanjelickej základnej školy Palisády. Zápas sa niesol v priateľskom duchu, s fair-play hrou na oboch stranách. Zápas skončil víťazstvom našich Cádrovčanov v pomere 8:0. Po zápase si deti ešte zakopali exhibičné penalty. Športu zdar!
V pondelok 3.6. sa uskutočnila súťaž 1:0 pre nemčinu organizovaná Goethe-Inštitútom. Táto súťaž v sebe spája znalosti nemčiny a futbalového umenia. Vznikla v spolupráci Goetheho Inštitútu s Česko-nemeckou futbalovou školou a futbalovým klubom MŠK Žilina a s podporou Nemeckého veľvyslanectva na Slovensku. Celé podujatie sa konalo na futbalovom štadióne FK Rapid Ružinov. Súťažiacich privítal vedúci tlačového a kultúrneho oddelenia Nemeckého veľvyslanectva Stefan Kruschke a ambasádor futbalu známy nemecký futbalový hráč Jimmy Hartwig. Našu školu Cádrova reprezentoval tím 6 chlapcov zo siedmeho ročníka. Svoju šikovnosť a vedomosti mohli ukázať vo vedomostnom kvíze a pexese. Po tejto časti sútaže si zahrali futbal s každým tímom. Obsadili 6.miesto, získali sladké odmeny, medaile a diplomy.
Rozlúčili sme sa slovami Jimmyho Hartwiga, nech hľadáme to, čo nás spája a nie, čo nás rozdeľuje. Reč je dôležitá, ale dôležitejší je rešpekt k sebe navzájom.
Tešíme sa na budúci rok silnejší a skúsenejší.
Do školy v prírode sme prišli v poriadku, oboznamujeme sa s areálom a užívame si jeho možnosti.
Oslavujeme...
Siedmaci a ôsmaci zažili super deň vo Vida Sciece Centre v Brne. Deti zaujal Bermudský trojuholník, poznatky o mozgu, kladkostroj, výklad o potápačstve, pozreli si 3D Kráľovstvo zvierat. Popoludní sme si pozreli centrum Brna s milým sprievodcom, ktorý nám porozprával niekoľko legiend spojených s históriou mesta.
Žiaci 1.-5. ročníka sa zúčastnili anglicko-slovenského divadelného predstavenia Dick Whittington and his cat.
Pravdivý príbeh chudobnej siroty, ktorá sa vydala do Londýna a s pomocou svojej mačky sa nakoniec stala starostom Londýna, bol pre nás inšpiratívny.
Škola v prírode je akcia, na ktorú sa tešia mnohé deti. Zmena prostredia, oddych od rodičov.... Tá naša sa uskutočnila v dňoch 20.5.-24.5.2024 v dedinke Ždiar. Malebné prostredie, dobré jedlo, množstvo aktivít a počasie akurát. Čo viac si priať. Navštívili sme a pochodili toho mnoho, vyberáme: „Chodník korunami stromov,“ rozhľadňu, Beliansku jaskyňu, Monkovu dolinu, Ždiarsky dom, Múzeum lesnej pedagogiky .... Všade sme sa stretli s príjemnými ľuďmi a nabehané kilometre sme tak nevnímali.
Odnášame si nezabudnuteľné zážitky.
V dňoch 20.5-25.5 sa naša 4.A zúčastnila školy v prírode.
V krásnom horskom prostredí v končinách Oravy sme si za 6 dni vyskúšali bowling, prebádali Brestovskú jaskyňu, zúčastnili sa workshopu v skanzene, zahrali sme si zápas proti miestnym futbalistom, vyskákali skákacie hrady, absolvovali dve turistiky v dĺžke vyše 40 km.
No a našou najväčšou odmenou bol aquapark Tatralandia, kde sme si to užili do poslednej sekundy.
Vo štvrtok si žiaci tretích ročníkov urobili výlet do Medolandie - do sveta včelárstva. Dozvedeli sa zaujímavé informácie o včelách, ako veľmi sú potrebné pre náš život a aj o využití rôznych produktoch, napríklad propolisu. Vyrobili si aj vlastnú voskovú sviečku a zahrali si vedomostnú hru. Súčasťou exkurzie bolo aj priestranné rozárium, kde sa nachádzali rozmanito - krásne ruže a kvety a atmosféru dotváralo jazierko. Z výletu si odniesli nielen krásne medy, darčeky, ale i pekný zážitok. Žiaci sa z výletu veľmi tešili. :)
Tento týždeň sa žiaci tretích ročníkov dozvedeli zaujímavé a veľmi užitočné informácie z oblasti bezpečnosti na internete. Pani prezentujúca, z krúžkovej organizácie “Logiscool”, žiakom priblížila dôležitosť online bezpečnosti im zaujímavým spôsobom.
Žiaci 8.A a 8.B navštívili Banskú Štiavnicu a toto všetko postíhali: Tajch Vodárenská, prehliadka mesta so sprievodcom, botanická záhrada, Kalvária, opekačka, rodný dom Deža Hoffmanna, turistika a výhľady Červená studňa, Paradajs a Ottergrund, sfáranie do bane v Banskom múzeu, kúpanie v Klingeri, hrob Maríny, čajovňa v Klopačke, pohyblivý betlehem a prehliadka v Novom zámku.
Po postupe z okresného kola sa naše žiačky z 8. a 6. ročníka predstavili v krajskom kole basketbalu 3v3. Aj napriek skvelým výkonom sa nám v konkurencií ďalších 6 škôl po tesných výsledkoch nepodarilo postúpiť zo skupiny a umiestnili sme sa na delenom 5.-7. mieste.
Dievčatám ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy.
Dňa 15.5. sa naši žiaci Pavel Š. 9.A, Martin T. 9.A, Braňo P. 8.B, Jonáš H. 8.B, zúčastnili pretekov v orientačnom behu.Orientačný beh je nielen o víťazstvách, ale aj o zábave a dobrodružstve. Aj keď chalani možno dnes nevyhrali, ich účasť bola plná radosti a vzrušenia. Chlapci sa do toho pustili so všetkou vášňou a odhodlaním.
Tento deň bol pre nás všetkých výhrou.
Ďakujeme za reprezentáciu školy!👏👏
Dňa 6.júna sa uskutočnia prijímacie skúšky na súkromnú ZUŠ pre školský rok 2024/2025.
Skúšky sa uskutočnia od 14:00 - 17:00 hod.
Prihlásiť sa môžete elektronicky na webovej stránke SZUŠ : www.suzus.sk
Dňa 10.5.2024 sa žiaci 7. a 8. ročnika mali možnosť zúčastniť na premietaní dokumentárneho filmu Život včiel. Film bol spracovaný veľmi zaujímavo s prvkami lyriky. Vyzýval k rozmýšľaniu a zamyšľaniu sa.
Čo robím zbytočné?
Čo robím užitočné?
Ako si vážim prírodu?
Aké je moje miesto v tomto svete?
Čo zanechám generáciám po mne?
Na záver deti dostali od včelára teplý, voňavý čaj s medom.
Cyklus aktivít vedúcich k spoznávaniu našej histórie ukončili naši žiaci šiesteho a siedmeho ročníka.
Šiestaci ...
... pracovali s kľúčovými pojmami ako ,,dejiny Rimanov na Slovensku, život rímskych vojakov, výstavba a prestavba tábora Gerulata, o bežných dňoch civilného obyvateľstva, o ich remeslách, ale aj o ich spôsobe pochovávania, o ich božstvách. Spolu si pozreli virtuálny model UNESCO pamiatok"
= taký bol teda náš život na hranici RÍMSKEJ RÍŠE v Antickej GERULATE !
Siedmaci ...
... spoznávali HRAD DEVÍN, no inými očami, ako cez bežné víkendové prechádzky. S lektorkou histórie sa oboznamovali s pravekým osídlením, s obdobím Keltov, Germánov, Rimanov, s obdobím Veľkej Moravy, dozvedeli sa o spojitosti pojmov Devín a Napoleon Bonaparte, Devín a ŠTÚROVCI, pamiatka ako symbol, hrad v dejinách 20. storočia. Hrad Devín so svojou bohatou minulosťou mal čo našim žiakom ukázať a prostredníctvom zaujímavých úloh si uvedomiť, všimnúť to, čo si bežne nevšímame.
Úžasný pocit: Všetko sa dalo vidieť, počuť, chytiť, cítiť, byť tam, na mieste aj v dobe !!!
...................................................................................................................................................................................
Téma : Múzeum a škola nám priniesla odpovede na otázky: ,,Prečo vyučovanie v múzeu?"
= Regionálna výchova v múzeu, pomáha prebúdzať vzťah žiakov k svojim koreňom, tradíciám a hodnotám. ÁNO? ,,Určite!"
=Sú netradičné návštevy múzea s múzejným pedagógom príťažlivejšie ako hodina v triede. ÁNO? ,,Bez pochybností!"
=Zaujímavý obsah vzdelávacích programov pre všetkých milovníkov histórie ponúka DEJEPIS V MÚZEU. ÁNO? ,,ÁNO!"
=Občianska a etická výchova v múzeu, je to možné? ÁNO? ,,Áno, súhlasíme!",,Najvyšším možným vzdelaním je tolerancia." Joseph Heller
=Prírodné vedy v múzeu. ,,ÁNO?" ,,Múzeá máme vlastivedné, technické, ochranárske, vesmírno-mineralogické, banské, zoopaleontologicé atď...takže: ,,ÁNO!"
=Do hory, do lesa, do múzea s hviezdnym nebom nad hlavou ! ÁNO? ,,S láskou!"
=Literatúra v múzeu! ÁNO? ,,Zažil som knihu na vlastnej koži, teda : Áno!"
=Výtvarná a Hudobná výchova v múzeu! ,,ÁNO?" Dotyky s hudbou. Umenie zvuku. Vizuálne umenie. Emócie v hudbe, v obrazoch, / aj moje / ... ,,ÁNO , ÁNO !"
,,Umenie sa učíme v múzeu."
Auguste Renoir
Každý deň nám môže priniesť niečo nové a zaujímavé – stačí mať oči poriadne otvorené!
Presvedčiť sa o tom mohli naši prváci, ktorí sa vybrali do Slovenskej národnej galérie, aby tu spoznávali svet výtvarného umenia a objavovali ho, z rôznych pohľadov. Najskôr si prezreli výstavu umelca Marka Blaža. Vnímali, ako umne dokázal spájať rozmanité predmety a hľadať medzi nimi súvislosti, napr. slimáka so žehličkou, či more s kapustou. Inšpirovaní jeho tvorbou, vytvárali pomocou frotáže malé umelecké diela, a hľadali v nich súvislosti.
V ateliéri si z rozmanitých predmetov vytvárali dvojfarebné otlačky a s použitím svojej fantázie vytvárali rozmanité obrazy.
Remeslo má zlaté dno ...
Tvorivé dielne predstavujú inovatívnu a zážitkovú formu vzdelávania, prostredníctvom ktorej majú deti možnosť nahliadnuť do histórie remesla. Naši prváci si skúsili modelovanie z hliny, plstenie za účelom vytvorenia vlastného obrazu ako i drôtovanie v podobe srdiečka. Na vlastné oči videli a na vlastných rukách pocítili, koľko námahy je potrebné vynaložiť, aby boli so svojím výrobkom spokojní.
Práca ich nesmierne nadchla a vlastnoručne zostaveným výrobkom sa veľmi tešili.
5 dievčat a 5 chlapcov z 2. stupňa sa zúčastnilo okresného kola v basketbale 3v3 v novej hale Pasienky. Dievčatá v sérií na 2 víťazné zápasy proti žiačkám ZŠ Tbiliská uspeli hneď v prvých dvoch zápasoch a teda celkovo 2:0 na zápasy, čo im zabezpečilo postup do krajského kola. Našim chlapcom v konkurencií 4 škôl sa žiaľ nepodarilo ani raz vyhrať a teda obsadili posledné, 4. miesto.
Dievčatám gratulujeme k postupu a chlapcom ďakujeme za vzorné reprezentovanie našej školy.
Powered by aSc EduPage