• Informácie o projekte

        • Pár slov na úvod

          Pár slov na úvod

           

          V školskom roku 2007/2008 ukončila naša škola prvý projekt programu Comenius zameraný na umenie a architektúru. Cieľom prvého projektu bolo získanie skúseností s prácou na takomto type projektu nielen pre učiteľov, ale i pre samotných žiakov. Od skončenia projektu v auguste 2008 sme sa snažili o ďalšie získanie finančného grantu pre našu školu. Z tohto dôvodu sme vo februári 2010 podávali spolu s našimi partnerskými krajinami (Českou republikou, Poľskom, Maďarskom a Španielskom) jednotnú prihlášku do Národnej agentúry celoživotného vzdelávania – podprogramu Comenius. Koncom júna 2010 sme sa dozvedeli potešujúcu správu- všetky partnerské krajiny boli na prácu v tomto projekte schválené a finančný grant vo výške 24 000,-eur naša škola získala.

           

          Názov projektu a naše partnerské krajiny

           

          Názov nášho projektu je S.T.O.R.I.E.S- Searching Traces Of Renaissance In European Society (Po stopách renesancie v európskej spoločnosti).

          Partnerské krajiny: Česká republika (mestečko Bechyně v južných Čechách), Španielsko (mesto Valencia), Poľsko (mesto Czestochowa) a Maďarsko (mestečko Pomáz)

           

          Cieľ nášho projektu

           

          Hlavným cieľom nášho projektu je preskúmať  obdobie renesancie v minulosti a jej pretrvávanie a prejavy v každej krajine v súčasnosti. Počas  prvého rokutrvania projektu sa budeme zaoberať minulosťou (a. vo všeobecnosti, b. výber dôležitých udalostí alebo osobností), ktoré budú prezentované v krátkych príbehoch a zozbierané v jednej knihe. Tieto príbehy sa budú zaoberať osobnosťami z nasledujúcichoblastí: umenie, literatúra, veda, ekonómia, história, atď. Počas druhého roka projektu bude každá škola skúmať, ako sa renesancia zachovala dodnes: hrady, zvyky, záhrady, rieky, architektúra, gastronómia, hudba, tanec alebo každodenný spôsob života. Následne bude vydaná brožúra s krátkymi príbehmi, vytvorenými   každou partnerskou školou a zároveň CD obsahujúcesprievodcu skúmaných oblastí renesancie.

          Na začiatku partnerstva bude vytvorená špeciálna webová stránka a všetky aktivity budú prezentované tu. Posledné stretnutie  bude zahŕňať porovnanie rôznych prístupov a stôp v každej zúčastnenej krajiny na základe získaných informácií o renesancii. V rámci každého projektového stretnutia a výmeny medzi dvomi krajinami učitelia a žiaci budú mať možnosť zdokonaliť  svoj pôvodný zámer, a tak  si vytvoriť ucelenejší spoločný názor o európskej identite.

          Prínos projektu pre žiakov

           

          Téma  obdobia renesancie  je zvolená v snahe získať prehľad o rôznych aspektoch tohto  kultúrneho hnutia (od všeobecného predstavenia  tohto historického obdobia s jeho typickými osobnosťami a spoločných hodnôt, rôznych vplyvov v rôznych európskych krajinách, hľadania jeho stôp v súčasnosti)  a zúčastnené krajiny by sa rady zamerali na nasledovné ciele:

          - pomôcť študentom naučiť sa úspešne sa zúčastňovať  práce v rámci projektového tímu vo vzťahu k ostatným účastníkom v tíme  a v jednotlivých tímoch navzájom

          - podporovať študentov v ich vzájomnom kurikulárnom učení s cieľom získať komplexnejší prehľad o téme;

          - zlepšiť schopnosti študentov pri výbere  kľúčových položiek potrebných pri práci zo  širokého okruhu viacerých informácií (selekcia informácií)

          - podporovať tvorivosť študentov pri hľadaní rôznych foriem vyjadrovania svojich vedomostí

          - naučiť  študentov  zodpovednosti prostredníctvom očakávaného   dokončenie výskumu požadovanej témy a dodržiavanie  stanovených termínov  spoločného projektu

          - rozvíjať zručnosti študentov pri využívaní moderných informačných technológií

          - zvýšiť informovanosť študentov a učiteľov a ich záujem o objavovanie iných kultúr

          - podporovať toleranciu prostredníctvom pochopenia všetkých kultúrnych aspektov  vo všeobecnosti , vyjadriť znalosti a  cítenie zmyslu jednoty  všetkých zúčastnených krajín. Skúmanie rôznych kultúr by sa malo odrážať aj v hlbšom pochopení a pomoci integrovať žiakov so špeciálnymi potrebami do prebiehajúcich aktivít týkajúcich sa projektu  a  života v škole.

          Máme v úmysle sa venovať nasledujúcim témam: história, literatúra, umenie, občianska náuka, ekonómia, veda, IT a pomocou jednotlivých zložiek a obsahov týchto predmetov by sme chceli nájsť podobnosti a rozdiely v spôsobe, akým sa obdobie renesancie prejavilo v každej zo zúčastnených krajín a zároveň porovnať jej prítomnosť v dnešnej dobe.

          Partneri projektu by chceli dosiahnuť vyššie uvedené ciele  nasledujúcimi spôsobmi:

          - učebné osnovy každého predmetu budú upravené v priebehu najbližších dvoch nasledujúcich rokov tak, aby sa zamerali na rozvoj jednotlivej oblasti tohto obdobia  v každodennom živote

          - poskytovať informačné zdroje partnerstva, ktoré využijú nielen partnerské školy, ale aj širšia komunita prostredníctvom internetových stránok a publikácií

          - zlepšiť a obohatiť metodológiu prijatím najlepšej praxe z každej krajiny , zahŕňajúc aj vyučovacie hodiny a zdroje

          Pri tvorbe projektu očakávame naplnenie  týchto potrieb:

          - keďže komunikačným jazykom projektu je angličtina, očakávame v praxi prehĺbenie a zdokonalenie jej používania nielen učiteľmi, ale aj žiakmi

          - ďalším prínosom projektu je využitie informačných technológií, ktoré by mali viesť k zdokonaleniu zručností pri ich používaní žiakmi i učiteľmi

          - pracovať na téme, ktorá je spojená s našou spoločnou minulosťou a hodnotami by mali posilniť záujem o výučbu a štúdiumpredmetov zapojených do projektu (história, umenie, angličtina, občianska výchova, literatúra, ekonómia, IT, veda, atď.), a naviac sa očakáva podpora medzipredmetového a medzikultúrneho  a  povedomia žiakov a učiteľov. To by malo viesť k silnejšej motivácii v pocite jednoty v Európe tým, že budú akceptované vzájomné podobnosti, ale aj rozdiely.

          - okrem toho projekt pomôže učiteľom zoznámiť sa s novými učebnými metódami, so  skúsenosťami s výučbou a s rozšírením ich celkovéhovnímania

          - očakávame, že žiaci budú motivovaní  aktívnym zapojením sa do celkového procesu projektu ť žiakov a získané vedomosti uplatnia v praxi

           

          Realizácia partnerstva

           

          Rozdelenie úloh

           

          Všetci partneri zúčastňujúci sa projektu budú pracovať podľa stanoveného rozvrhu (plánu) a obsahu prezentovaného v jednotlivých zložkách žiadosti.

          Táto skutočnosť bude zabezpečená úzkym kontaktom a neustálou spoluprácou projektového koordinátora s koordinátormi jednotlivých škôl. Projektový tím Českej republiky bude zodpovedný za celkovú koordináciu projektu- za celkové zabezpečenie kontaktu všetkých krajín, za monitoring plnenia jednotlivých aktivít, za pozorovanie a kontrolu dodržiavania časového plánu aktivít. Okrem toho, každá z partnerských krajín zodpovedá za vedenie určitých jednotlivých aktivít, výsledkov a pod. vyplývajúcich z realizácie oblastí  v rámci rôznych tém: Španielsko je koordinátorom aktivít týkajúcich sa ekonómie a vedy, Slovensko zodpovedá za oblasť literatúry a prípravu viacjazyčného slovníka, Poľsko zodpovedá za oblasť histórie, Maďarsko za oblasť umenia (hudba, divadlo a pod.), Česká republika za oblasť občianskej náuky (obyvateľstvo) a výtvarné umenie. Každá krajina je koordinátorom jedného z predmetov a každá z partnerských škôl bude rozvíjať toľko predmetov, koľko má v úmysle.

          Bude vytvorená oficiálna webová stránka projektu, ktorá bude v správe španielskeho partnera a na ktorú budú všetci účastníci z partnerských krajín prispievať za účelom dosiahnutia stanovených cieľov.

          Všetky zúčastnené inštitúcie budú v úzkom kontakte prostredníctvom e- mailov, telefonického spojenia, prostredníctvom oficiálnej webovej stránky a ďalších prostriedkov komunikácie. Na začiatku každého školského roku počas trvania projektu budú organizované projektové stretnutia, v rámci ktorých bude stanovený postup a obsah jednotlivých aktivít, budú stanovené ciele , očakávané výsledky a produkty a zároveň bude schválený časový harmonogram jednotlivých aktivít v nadchádzajúcom roku. V neposlednej miere súčasťou projektu budú aj výmeny študentov a učiteľov , ktorí budú takýmto spôsobom aktívne zapájaní do jednotlivých prebiehajúcich aktivít poskytujúcich priame výmeny myšlienok a výsledkov týkajúcich sa projektu.

           

           Spolupráca a komunikácia

           

          Naša spolupráca bude postavená na úzkej komunikácii používaním jednotlivých informačných technológií, e- mailov, mobilných telefónov. V rámci projektu sa počíta s tvorbou a následným udržiavaním projektovej webovej stránky, ktorú budú používať učitelia a žiaci škôl zapojených do projektu. Táto webová stránka bude slúžiť na výmenu informácií o jednotlivých aktivitách uvádzaných v prihláške. Španielsky tím bude zodpovedný za administráciu (vedenie a údržbu) tejto stránky. Každá škola po splnení jednotlivých úloh bude prezentovať svoje výsledky práve na tejto webovej stránke.

          Česká škola je koordinátorom celého projektu- je v kontakte so všetkými partnerskými školami, monitoruje dodržiavania časového harmonogramu jednotlivých aktivít a za celkovú organizáciu. Okrem toho je každá zo zúčastnených krajín  tzv. sub-  koordinátorom aktivít v rôznych oblastiach v rámci celého programu: Španielsko je sub koordinátorom  vedy a ekonómie, Slovensko literatúry a viacjazyčného slovníka, Poľsko histórie , Maďarsko umenia (hudobné umenie, divadlo a pod.) a Česká republika- občianskej výchovy a umenie (výtvarné umenie). Naše myšlienky a nápady si budeme vymieňať v rámci jednotlivých projektových stretnutí medzi učiteľmi, ale aj žiakmi.

           

          Zapojenie účastníkov

           

          Partnerstvo je zamerané na zapojenie sa učiteľov a žiakov. Každá zúčastnená škola by mala vytvoriť pracovný tím pozostávajúci zo žiakov a učiteľov, ktorý bude riadený hlavným školským koordinátorom. Tento koordinátor bude zodpovedný za komunikáciu s ostatnými pracovnými skupinami z ďalších zapojených krajín za účelom splnenia jednotlivých časových harmonogramov, cieľov a foriem aktivít. Každý člen tímu je povinný zostať v kontakte s ostatnými členmi tímu v záujme zachovania tímovej spolupráce.

          Školské tímy učiteľov zapojených do projektu bude plniť špecifické úlohy postavené na kľúčových kompetenciách, napr. komunikácia v materinskom jazyku a v angličtine ako v cudzom jazyku, informačné kompetencie, učenie  učiť sa, sociálne a občianske kompetencie, kultúrne povedomie, medzipredmetové vzťahy a pod.

          Zapojenie žiakov bude prebiehať v niekoľkých fázach: prostredníctvom prezentácií každého regiónu o renesancii , ktoré budú viesť k vytvoreniu knihy príbehov o reprezentujúcich renesančných osobnostiach, ktoré sú typické pre ich región (táto fáza je výsledkom prvého roka trvania projektu) . Ďalšou fázou po druhom roku projektu budú prezentácie  o stopách renesancie v súčasnosti.. Nakoniec všetky zúčastnené krajiny vydajú spoločnú knihu pozostávajúcu z textov príbehov jednotlivých krajín.

          Ďalšími aktivitami bude organizovanie podporných aktivít žiakmi za pomoci učiteľov, napr. diskusie, kvízy, aby si žiaci overili svoje  získané vedomosti o renesancii, súťaže v každej zo škôl, aby si žiaci vybrali osobnosť, ktorú neskôr predstavia ďalším partnerom. Ďalšou aktivitou bude súťaž o najlepšiu obálku knihy, v ktorej budú všetky príbehy z jednotlivých krajín. Kniha bude písaná v komunikačnom jazyku projektu, čiže v anglickom jazyku.  Študenti zostanú v kontakte počas celého trvaia projektu prostredníctvom e- mailov a webovej stránky projektu. Okrem toho vytvoria viacjazyčný slovník, zameraný na každodennú komunikáciu, tento slovník bude priebežne obnovovaný každé tri mesiace. Študenti budú pomáhať organizovať výsledné aktivity projektu, napr. výstavy, koncerty renesančnej hudby zapojených krajín, novinové články a pod.

           

          Integrácia do prebiehajúcich aktivít

           

          Od každej partnerskej školy je požadované medzipredmetové začlenenie projektu. Všetky projektové aktivity budú priamo začlenené do učebných plánov v nasledujúcich dvoch rokoch. Súčasťou vyučovacích predmetov ako napr. literatúra, umenie, história, ekonómia a veda bude aj obdobie renesancie. Hlavným cieľom projektu bude dosiahnutie vzájomného prepojenia jednotlivých spomínaných predmetov, oblastí kultúry a poznanie každodenného života a spoločnosti v tomto historickom období a ich prínos do súčasnosti.